Já a kniha: Eetl nikolikrát nejen ji, ale i další díla JRRT
Au! aneb Co se mi nezdálo na Návratu krále
Naprostá většina ohlasů na třetí díl filmového Pána prstenů, které jsem dosud četla, byla pochvalná a nic než pochvalná. Tak už jenom kvůli rovnováze bych si dovolila přihodit také pár kritických poznámek. Na úvod raději rovnou podotýkám, že se mi film většinu času docela líbil a že jsem se u něj většinu času dobře bavila. A dvě tři scény byly prostě nádherné k nezaplacení a už jen ony samy mě přinutí jít na Návrat krále podruhé. Ale jiné mě zase zklamaly…
Zejména – a to je společný jmenovatel první části mých výhrad – se podle mého názoru „nestihla říct“ spousta věcí. A to věcí opravdu důležitých, které se prostě vynechat nedají, aniž by logika celého příběhu dostala na frak. Někde proběhlo vynechání pod heslem „domysli si sám“, jinde raději rovnou pod heslem „na to zapomeň“. Nejenže fanoušci knihy přišli o některé pasáže, na něž se možná těšili, ale vznikly tak především pořádné lapsy, na které divák knihy neznalý musí prostě jen vytřeštit oči.
Co se „proškrtanosti“ týče, asi nejhůř v tomto smyslu dopadli Faramir a Éowyn. Pro toho, kdo neviděl prodloužené Dvě věže, je Faramir v Návratu krále najednou úplně jiným člověkem. Jeho jemnost, téměř přecitlivělost – především ve vztahu k otci – tedy nutně překvapí. Shlédneme jeho rozhovor s Denethorem, a pak scénu, v níž kapitán vyjíždí do předem ztraceného boje za znovudobití Osgiliathu – ta patří ve filmu k nejlepším. Jenže to je o Faramirovi vše. Ještě jej spatříme smrtelně raněného na otcově hranici, a potom až na korunovaci, kde je už zdráv, vesel a ještě se zářící krasavicí po boku. Jistě, na rozdíl od kinoverze Dvou věží je postavou velice sympatickou, ovšem Faramir – poslední Vládnoucí správce Gondoru, moudrý, „přísný i mírný“, vítající příchod krále – ten se někam ztratil. Chudák Faramir o sobě stihne sdělit v podstatě jen to, že ho bolí otcův nezájem. Nemůže prokázat trpělivost a pevnost mysli, když musí čekat v Minas Tirith na výsledek bitvy u Černé brány, nemůže předvést bystrý postřeh, soucit, vlídnost a empatii v rozhovorech s Éowyn, nemůže v podstatě nic. Škoda ho. A sama Éowyn? Jejím žalům, nadějím, depresím i neopětované lásce byla už ve Dvou věžích věnována značná pozornost, v Návratu krále tato pozornost trvá, až najednou… bác! Poté, co ji kamera opustí očividně raněnou a zhroucenou vedle mrtvého Théodenova těla, decentně se na ni zapomene. Celý její příběh, příběh jedné z hlavních postav filmu!, zůstává naprosto neuzavřen viset ve vzduchu. Jedinou úlitbou je onen výše zmiňovaný záběr: stojí na korunovaci vedle Faramira a usmívá se. Jak k tomu úsměvu dospěla, to skřeti vědí. Aha. Tak asi to její trápení ani ta láska nebyly tak zlé, vždyť je z toho venku jako mávnutím kouzelného proutku! Nojo, ale proč se tedy pořád o jejích problémech tak rozkládalo, pokud byly takhle mizivé…? Tady prostě najednou spadla psychologie dosti zdařilé postavy pěkně zvysoka na čumáček. Au.
O rozličné záhady není ve filmu nouze. Například Saruman, stěžejní postava předchozích dvou dílů, nám i s Červivcem nenadále zmizel navždy. (Z jediné letmé poznámky o jeho osudu získáme dojem, že bude patrně doživotně zavřen v Orthanku.) Neztrácejí se ovšem jenom lidi, ale i věci. Pipin ukradne Palantír, podívá se do něj, ten mu začne v rukou planout – následuje dosti šílená scénka, při níž si několik postav, včetně Aragorna, přihrává hořící Vidoucí kámen přes celou místnost („pozdvižení v Edorasu“), nakonec Gandalf nebezpečnou mičudu polapí… a okamžikem, kdy Palantír mizí v záhybech Gandalfova hadru, mizí také definitivně z filmu. Čili opět velké vzrušení kolem něčeho, co je patrně tak málo důležité, že na to můžeme v klidu zapomenout…
Z Elronda se nám vyklubal pilný středozemský kurýr, který během několika málo dní stíhá sám cestu Roklinka – Šerá Brázda – Roklinka – Minas Tirith, transportuje tu meč, tu svou dceru. Historka s Arweniným „umíráním“ je narychlo slepená, nelogická, a ostatně se i na ni velmi svižně zapomene. Měla asi přidat Elrondovi motivaci k tomu, aby Aragornovi poskytl meč a rady, a dopomohl mu tím k vítězství. Myslím ovšem, že by k té motivaci bohatě stačilo prostě jen vědomí, že Arwen se nezvratně rozhodla pro život s Aragornem – a tedy přirozená rodičovská snaha zajistit jí ten život co nejlepší.
A ať mi někdo vysvětlí, proč elfové, kteří se rozhodli vážit cestu do Rohanu a pomáhat lidem v boji o Helmův žleb, se neobtěžovali s jakoukoli pomocí v bitvách pro Středozem daleko důležitějších?! Že by všichni bojeschopní Prvorození v „bitvě o Rohan“ pomřeli? Nebo se jim ta ušlechtilost k lidem zajedla? Přítomnost elfů v Helmově žlebu byla nelogická, ale když už tam byli, je jejich nepřítomnost na Pelennorských polích zkrátka ještě nelogičtější. Nějaký náznak vysvětlení by se hodil.
Denethorův Palantír je od samého počátku zamlčen. Můžeme si myslet, že se Správce zbláznil prostě jen ze ztráty svých synů, zejména Boromira, a z beznadějných vyhlídek Gondoru ve válce se Sauronem. Budiž. Ovšem to, že gondorský Správce má jakési záhadné a udivující schopnosti vidět a předvídat události, už zamlčeno není. Aha, tak to asi Denethor umí číst z karet... Třeskutý bonmot, který vznikne Gandalfovým prohlášením „Tak odchází Denethor, syn Ecthelionův“ v okamžiku, kdy Denethor, vzplanuvší více méně Gandalfovým přičiněním, opravdu odchází v podobě hořící koule, aby vzápětí mohl velmi objevně spadnout ze skály… ocenilo kino hlasitým smíchem. Monty Python by zajásal.
Že nebyl čas pohřbívat chudáka padlého Théodena (ani utrousit o něčem takovém poznámku), ani korunovat Éomera novým králem Rohanu, to bych pochopila. Kupodivu víc mi schází alespoň zmínka o osudu Bílého stromu. Uschlý Bílý strom se pěkně uvede, Pipin ho vidí v Palantíru, potom na vlastní oči, Gandalf ještě podotkne, že je to „králův strom“ – člověk by tak nějak čekal, že se s tím stromem po nastolení krále něco stane. Omyl. Aragorn se patrně na ten suchý pahýl bude dívat z okna do konce svých dní.
Mithrandir se v Návratu krále předvádí v nejlepším světle. Nemohu se ovšem zbavit dojmu, že zneškodnění pomateného Denethora několika dobře mířenými ranami holí do žaludku prostě NENÍ styl argumentace Gandalfa Bílého.
A na závěr tu zbývá ten závěr – druhá, a řekla bych podstatnější, část mých výhrad se vztahuje právě k němu. Aragornův nástup na trůn působí lehce samozvanecky. Prostě přišel nějaký chlápek ze Severu, oblékl se do královské zbroje, tak nějak samozřejmě ho poslouchala celá armáda, a nakonec se nechal korunovat. Z části to vzniklo (možná nutným) vypuštěním některých vedlejších postav (jako je např. kníže Imrahil, v knize význačný šlechtic, jehož podpora se Aragornovi velmi hodila). Bolestnějším řezem už je totální zrušení Domů uzdravování, kde měl Aragorn při léčení raněných prokázat nejen své královské předurčení, ale taky – když to řeknu banálně – svůj „vztah k lidu“. Právě tady měla vzniknout a rozšířit se zvěst o návratu krále… Ve filmu se Gondorští o svém novém králi vůbec nic nedovědí, nikdo se neptá po oprávněnosti jeho nároku, dokonce ani na korunovaci jim nikdo neřekne, co je to hrome za člověka. Divím se jejich důvěřivosti – a taky tomu, proč vlastně Aragorn tak dlouho váhal s něčím tak snadným, jako je nástup na gondorský trůn…?! Gondorské obyvatelstvo (překvapivě seškrtané POUZE na obyvatelstvo Města) vůbec splývá v beztvarý a snadno manipulovatelný dav, dokonce i civilisté jsou oblečeni bezmála do stejnokrojů stejné barvy a stejného střihu. Realističnost ztvárnění, kterou jsem v předchozích dílech (i v předchozích záběrech Návratu krále) obdivovala, tu poněkud vzala za své. A Aragorn sám, už podle názvu ústřední osoba dílu, taky utrpěl. Po tolikerém psychologicky propracovaném váhání a pochybách se poněkud nahonem rozhoduje vydat se po cestě za korunou – a od té chvíle se o jeho smýšlení a prožívání nedovíme nic. Ó, vy hořce oplakané Domy uzdravování, kde by býval mohl Aragorn projevit, co je zač a co si myslí! A čím (a jestli vůbec!) vyniká nad ostatní gondorské válečníky! Dokonce ani při šokující zprávě o Arwenině umírání neprojeví víc než chvilkové znepokojení. Potom svou milovanou definitivně pouští z hlavy.
Největším problémem filmu je ovšem podle mého názoru korunovace sama. Začátek vypadá slibně (ačkoli mě trochu mrzelo – a překvapilo – že do ní není zapojen Frodo, ale pouze Gandalf). Král stojí na schodech a zpívá a zatím má všechno ten správný melancholicko-radostný nádech… Kdybych odešla v této chvíli z kina, považovala bych Návrat krále přes všechny dosavadní výhrady za dost dobrý film. Ovšem v momentě, kdy Aragorn sestupuje ze schodů mezi shromážděný lid, to začíná povážlivě skřípat. Omlouvám se za nadsázku všem, které následující scény dojímaly. Ten neobjevný, tak říkajíc povinný špalír hlavních postav, které kamera postupně probírá, a ony se na Aragorna usmívají, klanějí se mu a případně prohodí nějaké to „kamarádské“ slůvko, se dá ještě nějak spolykat. Vstup Arwen na scénu, a především to, co po něm následuje, je už ale vyloženě trapné. V knize se král na toužebně očekávaný příjezd své nevěsty pečlivě připravoval, a den svatby byl nejen pro něj, ale i pro jeho přátele velkolepou a velevýznamnou slavností. Nic takového. Ve filmu není Arweniným příchodem nikdo překvapenější než právě Aragorn. Budoucí královna se mačká v davu elfů (tak mě napadá, že tu korunovaci vlastně asi ani neviděla, leda by si ji Elrond vysadil na ramena…), skrývajíc se za prapor, aby to bylo napínavější – bohužel překvapení se nekoná, neboť je ji za tím praporem od počátku vidět.
Pak ovšem nastává to pravé show. Novopečený král chvíli jen zírá, a potom bez jakéhokoli úvodu schvátí Arwen v objetí, přičemž předvedou sérii parádně horoucích polibků. (Ještě chybělo, aby sebou potomek númenorejských panovníků a elfská princezna před zraky všeho lidu rovnou plácli na trávník.) Civějící dav je odmění filmařsky „velmi objevným“ potleskem (ač poněkud vlažným – ani se nedivím, taky bych od krále Elessara čekala důstojnější chování), tatíček Elrond se najednou srdečně a přejícně usmívá, Aragorn s Arwen se vesele objímají a všichni jsou šťastní. Doslova happy. Ehm. Podotýkám, že naprosto nejsem proti happy endům ani horoucím polibkům na plátně, jsou-li na svém místě. Leč nemohu se zbavit dojmu, že TOHLE to pravé místo opravdu nebylo. Toto má být tři roky očekávané vyvrcholení příběhu Aragorna a Arwen, původně opravdu mýtického příběhu lásky, čekání a sebeobětování? Připravované a znesnadňované tolika (mnohdy přimyšlenými) překážkami, jako bylo váhání na obou stranách, Elrondův nátlak, vize Arwenina krutého konce v osamělosti, její strach, její odjezd do Přístavů…? Čekala bych něco daleko osudovějšího, vznešenějšího a niternějšího, tak nějak Radost místo Poskakování. (A mějte si mě klidně za prudérní, ale na rozdíl od většiny scénáristů nesdílím názor, že hloubka citu je přímo úměrná vášnivosti předvedených milostných scén. Mnohdy je to totiž spíše naopak. Ze všech záběrů, kde jsou Aragorn a Arwen spolu, stále považuji za nejcituplnější, nejpoetičtější – a dokonce „nejtolkienovštější“ – jejich rozhovor na mostku v Roklince, doprovázený pouze letmými doteky a jediným, divákem pouze zpovzdálí spatřeným polibkem.) „Hepáč“, který jsem shlédla v Návratu krále, mě zklamal, byl povrchní, banální a nepatřil do Pána prstenů, prostě tam najednou spadl z nějaké filmové „hollywoodštiny“ typu Osobní strážce. Tohle klišé mě tak uzemnilo, že už bych se byla vůbec nedivila, kdyby Aragorn zvedl Arwen do vzduchu, začal se s ní točit, ona by vykřikovala „Miluju tě, miluju tě!“ (on případně: „Já tě taky miluju!“) a Elrond do toho volal něco jako „Přesvědčila mě síla vaší lásky, buďte spolu šťastni!“, a ještě mohlo z lidu zaznít „Bůh ochraňuj Ameriku!“ – a iluze toho nejobvyklejšího závěru nějakého hodně pitomého hollywoodského spektáklu by byla dokonalá. (Kdo viděl Armagedon, udělá se mu špatně z té vnitřní podobnosti.)
Toto se sice nekonalo, ale i to, co se konalo, stačilo. Zkazilo mi to dojem z celého filmu, právě proto, že se jedná v podstatě o konec „gondorské linie“ příběhu. (Dodávám, že jsem zřejmě nebyla s tímto názorem sama, neboť během výše popsané scény se několik lidí v kině zvedlo a ostentativně odešlo.) Tak jsme vyhráli válku, máme se rádi a jsme strašně spokojení, pápá problémy, vše bezbolestně vyřešeno… Něco tak plochého má být vrcholem celé trilogie?! Nemluvím jen o završení té milostné zápletky (i když to je nejhorší), ale i o oslavě vítězství nad Stínem (jak hrůzné vize zkázy, kterou Sauron chystá – a najednou jak laciné, a řekla bych dokonce odbyté, zkonstatování jeho porážky!), o nástupu krále na trůn, po mnoho stovek let prázdný (místo obrovského očekávání jak postav příběhu, tak filmových diváků, završeného silnou katarzí, se pouze tak nějak povinně stalo, co přikazoval název filmu)… Strhující mýtus, krystalická radost a někde hluboko skrytý stesk, prostě přiměřený závěr Pána prstenů – kam se to podělo? (Zdůrazňuji, že mi vůbec nejde o přesné přetočení románových scén, nemám nic proti dobrému prokrácení a dobrým úpravám – ale PODSTATA výpovědi by přece měla zůstat nezměněna!) Místo zlatého hřebu rozplizlá kaňka. Jako by v závěru filmu došel nejen čas a peníze, ale i soudnost. Zamrzí to o to víc, že předchozí více než tříhodinová podívaná připravovala něco daleko lepšího – a že přitom stačilo skutečně jen velice málo, aby se konec (či spíše „předkonec“) filmu povedl. Auuu!
Ještě ke všemu se po těchto trapných scénách jdou všichni poklonit hobitům, také kdoví proč zašitým kdesi vzadu v davu. To by bylo pěkné a v pořádku, kdyby tu jaksi nedošlo k záměně adresátů. Prostě nechápu, jak může celé Minas Tirith tímto způsobem adorovat i Smíška s Pipinem!!! Připadá mi, že obliba, jíž se u pana režiséra těší hobiti, tu prostě přesáhla únosnou mez až za nejzazší hranice logiky. Jistě, Smíšek s Pipinem se drželi během války dobře, ale praničím nevynikli nad ostatní (Legolase, Gimliho, Éowyn…), nemají větší zásluhy než každý (při nejhorším každý druhý) gondorský nebo rohanský voják. Pokládat to, co vykonali, na roveň heroickému a doslova historickému činu Froda se Samem, není jen nelogické, ale staví to celý příběh o Prstenu na hlavu a v podstatě to popírá jeho smysl.
Bohužel ani úplný konec můj dojem příliš nespravil. Šedé přístavy jsou jaksi podivně obyčejné. Jedna pomenší bárka, Gandalf a tři elfové, ehm, není to trochu málo? Napadá mě všetečná otázka, zda Galadriel bude dělat plavčíka nebo kormidelníka. Nikdo se nedozví, že Frodovi a Bilbovi byla udělena výsada jet na Západ proto, že byli těmi, kdo nesli Prsten. Ale více vadí podivná bezobsažnost toho konce. Frodo se prostě dosti zdlouhavě rozloučí a odjede, o ničem jiném ty záběry nevypovídají. Ani ozvuk té trýznivé krásy a trýznivého smutku, které by byly na místě, a jakých se přece už podařilo dosáhnout v prodloužené verzi Společenstva – v záběrech elfů kráčejících večerním lesem, mířících k moři… Ať si ti, kdo četli knihu, vzpomenou, co prožívali nad jejími posledními stránkami – a ti, co ji nečetli, ať si vybaví, jak se cítili aspoň třeba na konci filmového Společenstva – a pochopí, co mi v závěru Návratu krále chybí. Nemůžu si pomoct, ale tady se očekávaný emocionální vrchol opět prostě nekonal. (Sbohem, katarze, naposled jsme se viděli asi před patnácti minutami!) Po pádu Temné věže padá také stavba filmového příběhu, vysoká a hezká – o to horší ten pád je. AUUUU!!
Probrala jsem tu problémy, které mě při shlédnutí Návratu krále trkly do očí. Podotýkám, že jsou to moje oči, můj názor, a nikomu ho nenutím. Mohla bych samozřejmě hodně psát i o tom, co se mi líbilo (viz úvod mého příspěvku), jenže to za mě už udělali mnozí jiní. Pořád mám radši knížku než film, ale nepatřím ke skalním fandům toho ražení, kteří každou sebemenší úpravu oproti předloze předem házejí pod stůl. Vím, že filmová řeč je přece jen jiná než literární, a mnohde jsou úpravy třeba. Jen jsem chtěla upozornit na to, že jsou úpravy dobré a špatné, že každá změna nese jisté důsledky, s nimiž se musí počítat, a každý podstatnější škrt zanechává díru, kterou je potřeba něčím zaplnit. Že vnitřní náboj, duch a atmosféra díla jsou nesmírně důležité a měly by vytrvat až do samého konce. Protože právě konec má důležitost největší – může mnohé zachránit – a mnohé nenávratně pokazit.
Věřím a doufám (a v některých případech i vím), že mnohé z toho, co mi na plátně scházelo, bude doplněno v prodloužené verzi (kterou ovšem zdaleka neuvidí každý, a v kině patrně vůbec nikdo). Naopak to, nad čím jsem lomila rukama, už bohužel nikdy nikdo nevystřihne ani nepřetočí. A nad krásnou možností, která je nenávratně ztracena, bývá hořko…
Elwen
BCL2 is a member of a family of pro or anti apoptotic proteins that influence release of cytochrome c from mitochondria <a href=https://sildenafila.pics& gt;viagra liquid</a> Feng L, Chen J, Yan W, Ye Z, Yu J, Yao G, Wu Y, Zhang J, Yang D
Existujou i lidi,kteří vidí na Návratu krále špatné věci,ale tolik jich přeci sand ani není!Nejsi až příliš kritická?Jo a teď nenarážím přímo na tebe,ale chtěla bych vidět někoho z těch,co dokážou tolik kritizovat něčí práci,jak si sám točí třídílnou trilogii ,která mu zabere několik let života.
Elwen, já bych to vyjádřil asi tak takto: za 9! hodin filmu nelze stihnout ani celý děj tří dílů Harryho Pottera(který je ovšem mnohem snáze zfilmovatelný).
Jestliže si toto člověk neuvědomí, tak je naprosto odůvodněné reagovat obdobně, jako jsi to učinila ty.
Ovšem to, že film bude velice okleštěný, došlo těm, kteří LOTR četli v okamžiku, kdy hobiti neprošli Starým hvozdem. Není podle mne těžké tento film zatratit(nebo ještě hůře zprůměrovat). Každý si zde najde své mouchy - jistě proti knížce minimálně tse-tse - což je jistě každého právo, ale jak už jednou zdůraznil Bel film je na dané možnosti GENIÁLNÍ.
Leckdo mi namítne, "rozpočet byl přece obrovský", ale to je vše. Já jsem do tohoto zpracování nedával nijak velké naděje nevkládal, ale co jsem vložil, to se mi vrátilo několikrát. Na závěr - Vincente, těším se na tvůj celovečerní film che che.
to Corwin - je to srozumitelné. Mohli lépe volit slova, mohli lépe organizovat oslavu, ale když už se stalo, že se hobiti, obklopení velkými lidmi, shlukli v pudu sebezáchovy k sobě, tak Aragornovi nezbylo nic jiného a bylo to od něj královské, že je pochválil všechny.
ehm,ze se teda jeste vracim k te pocte tem hobitum...jak byste si ji tedy predstavovali vy,co se ji nelibilo ze vsexny hodili do jednoho pytle??Jako,vy dva se neklante,vy dva jo???Je fakt ze to asi vyznelo divne,ale jako vyjdreni pocty od kohokoli vzneseneho komkoli obycejemu,kdo vykonal hrdinsky cin,je pokleknuti v poradku...Ta hlaska byla prehnana,zde semohli autori priklonit vice ke knize,jako ze korunu mel donest Frodo aXvelme je velikou xvalou,vykonali ,mnohe velke ciny,ci jak to tam je a ne vy se nemusite klanet.To je blbost,krali se ma klanet kazdej...Ted nevim jestli jsem to napsal srozumitelne....
to Lucyova- nebudu přesouvat diskuzi někam jinam nebude poznat jak se diskuze vyvíjí. Článek jsem četl můj názor nezměnil. Jinak nemůžu souhlasit s ničím. Sam se nehádal, ani by si to nedovolil, v afektu nebyl, protože brečel, mohl být citově pohnutý, ale věděl přece že Glum chystá špatnosti a tak by se určitě nesebral a nešel domů, ale když už, tak brečel na tom místě kde ho Frodo vyhnal. Studoval jsem tuto scénu detailně na počítači. V tomhle se scénář nepovedl.
vincent a spol: předpokládám, že jste četli tento článek: http://www.filmweb.cz/show.aspx?i=29939
když už jsme u toho srovnávání s knihou...
Ad Vincent 5.2.: řekla bych, že se pohádali. V afektu se dělají chyby. Navíc situace byla nastavena tak, že Samovi stejně nezbylo nic jiného, než odejít, aspoň pro tu chvíli. Jak říkám, zcela logické. Více na téma detaily pod mou recenzí (ne že by to měla být reklama, ale nabaví mě to psát dokola na více místech :-))
Srovnani s knihou se jen těžko zcela vyhneme, protože chceme-li něco hodnotit, tak to musíme s něčím porovnat a podobný film tu zatím nebyl, takže zbývá kniha...
souhlasim s Elwen v premnohem...tak me tak napada, jak by film asi vypadal, kdyby nebyl urcen predevsim americkemu publiku? Co kdyby se cas venovany mnohdy zbytecnym vizualnim efektum ( viz napr. Olifant ) venoval snaze o hlubsi postizeni duchovniho poselstvi knihy? Prijimame to jaksi automaticky, tyto a tyto pasaze tam jsou proto, ze to amici tak chteji, museli to tak udelat, aby se jim to libilo...Kniha je nadcasova, a tendencni prvky, o nichz tak vystizne Elwen pise, filmu nadcasovost berou a premenuji jej pouze na "jeden z vytvoru" moderni zapadni kinematografie. Jen tak mimochodem - srovnani s knihou se jen tezko vyhneme, pokud se dilo jmenuje Navrat krale.
Co se týká pocty hobitů, naprosto souhlasím s Elwen. Zásluhy Froda a Sama byly nesrovnatelně větší než těch zbylých dvou a vlastně kohokoliv. Smíšek měl aspoň zásluhu na zničení Pána nazgůlů (ale nanejvýš takovou jako Éowyn) ,ale Pipin se vyznamenal asi tak jako nespočet jiných vojáků. A tady je všechny čtyři hodili do jednoho pytle, zřejmě protože to byli hobiti.
Teda lidičky!!! Tyhle komentáře jsem četla jen do půlky, takže se omlouvám, jestli se budu po někom opakovat (víte, je jich hodně:). Spory o rozdílech knihy a filmu je OPRAVDU NEKONEČNÝ!! Watcher to může potvrdit, protože jsme se u Sandyho komixu dost slušně "rozdebatovali". Nikdy se nemůžete shodnout! Donekonečna budete rozebírat každou narážku a myšlenku. Proboha! Nejste elfové! Tak neplýtvejte těmi nesmyslnými debatami svůj drahocený čas:) Stejně si myslím, že aspoň v jednom shodneme všichni: Pán prstenů je SKVĚLÝ ať v té či oné podobě!!!!!! Dík za pozornost!!Pááá:))
Tak malo bodu nedal by ani chlap kterej v kine vedle me spal a az u titulku u konce rekl ten film byl na 100% z knizek je dobrej jen 3 dil 2 a 1 je nudnej protoze popisuje furt krajinu,bazinu lesy pod horami...................................
Tak malo bodu nedal by ani chlap kterej v kine vedle me spal a az u titulku u konce rekl ten film byl na 100% z knizek je dobrej jen 3 dil 2 a 1 je nudnej protoze popisuje furt krajinu,bazinu lesy pod horami...................................
to Lucyová - Jasně, když jsem se já pohádal s nejlepším kamarádem , tak jsem se odebral domů- potud souhlas. Ale copak Frodo a Sam se pohádali? Frodo řekl Samovi pár ostřejších vět aby odešel. Sam měl vztek na Gluma, ale s Frodem se vůbec nehádal (jen se mu snažil oponovat). Když viděl, že s Frodem nic nezmůže tak se rozplakal. A po tom všem co věděl o prstenu a Glumovi těžko mohl být na Froda opravdu naštvaný (musel vědět, že to nejsou Frodova opravdová slova). Naštvaný mohl být jen na Gluma. To že se opravdu vydal na cestu domů (ať na sebemenší okamžik - je pro mě nepochopitelná chyba). V tak dlouhém filmu to je sice "detail", ale ten film složený z detailů je a můj dojem (který je při hodnocení filmu nejdůležitější) v této části to teda hodně zkazilo.
Zatím jsem mlčky sledovala vaše hádky nad detaily, ale teď už to nevydržím: :-)
Copak Sam je nějakej robot? V situaci, kdy se s někým pohádáte a on vás pak ještě požádá, abyste odešli, tak odejdete, ne? Aspoň na chvíli, než se napěněná krev zklidní. Takže Sam reagoval úplně přirozeně, otočil se na podpatku, slezl dolů (což mohlo být tak na 10 min.) a pak ho vztek pomalu přešel, k tomu zrovna našel lembas a naprosto přirozená reakce byla "šmarjá, co to dělám" a šupajdil zpátky. Nevidím na tom nic nelogickýho.
Ale hlavně - stejně je to detail :-)))
Taky mi to tam moc nesedí. Když už to tam museli mít, měli to udělat tak, že se Sam vrátil jenom jako a celou cestu je tajně sledoval. Mělo by to větší logiku.
to Elwen- Sam- že by nebyl schopen uvažovat? Mezi přáteli se to může stát, ale ne za této situace. Ztraceni v Mordoru, spolu s nimi jen zrádný prsten a zrádný glum (Sam věděl o jeho úmyslech nalíčit jim past). Půl roku nežijí ničím jiným než "úkolem". Popírá to Samovu silnou vůli, kterou podle jiných scén musel mít. Kdyby byla aspoň lepší práce s časem, nemuselo to být tak výrazné. Stále je to pro mě další nelogická věc ve filmu, která bohužel narušuje i ty nejzákladnější věci
Milá Elwen,
myslím, že další diskuse je zbytečná, protože s Tebou zcela souhlasím. Rozhodně jsem neměla v úmyslu se té trapné scénky zastávat, pouze jsem se snažila udělat empatický exkurs do režisérova mozku a jeho nepovedený záměr poněkud vysvětlit...Samozřejmě že ta "hobití" idea je z celého příběhu naprosto jasně patrná a podobné výjevy jsou (i v povedenější podobě) prostě navíc...Tím končím. Cvituše
Corwin:Mohli Smíškovi s Pipinem nějakým způsobem prokázat čest a přesto mohli rozlišit míru jejich zásluh v porovnání s Frodem a Samem!(Teď budu zas osočena z knižního fanatismu, ale pan Tolkien o té rozdílnosti zásluh - i poct - velmi dobře věděl,a v knize je zásadním způsobem rozlišoval.Proč jedno z jeho základních tvrzení mermomocí převracet a stavět na hlavu?)Navíc souhlasím s Vincentem:ta scéna je špatná sama o sobě,scénáristicky(pouze být logičtější,vadila by mi méně).Aragornova hláška je silně přehnaná,atd. atd.Měli bychom více doceňovat, co to znamená, když si KRÁL (a s ním další celebrity:Gandalf,Elrond...aspoň jsem si nevšimla, že by někdo vyčníval z davu!)KLEKÁ!!!Náleží opravdu takový hold někomu jinému než ZACHRÁNCŮM STŘEDOZEMĚ?!
Matius:rozdělení Froda a Sama bylo trošku nadbytečným efektem, který měl zvýšit napínavost(navíc to celé bylo trochu nelogické:opravdu by někdo takový jako Sam odešel?A k návratu by ho motivovalo nalezení vyhozeného lembasu-když přece on sám nejlíp musel dávno vědět, že v tom má prsty Glum?)Na druhé straně si ovšem nemyslím, že tahle epizoda zásadním způsobem popírá přátelství Froda a Sama-všechno se velice rychle vysvětlilo, Frodo svého jednání(silně ovlivněného silou Prstenu),velmi rychle litoval,Sam by se pravděpodobně vrátil i "bez lembasu",v první chvíli se otočil možná prostě jen pod vlivem silného citového rozrušení, v němž nebyl schopen uvažovat...takovéhle nedorozumění může nastat i mezi přáteli,pokud se vysvětlí,nijak to jejich přátelství neruší a nesnižuje(naopak,může vyrůst takovou "společně překonanou překážkou").Přesto se té přimyšlené zápletky nezastávám (jenom nepatřím k těm, kterým vadila úplně zásadně-kdybych ji považovala za to nejhorší ve filmu, asi bych byla velmi spokojena.)
Elwen: No ne, já bych prostě jednou větou napsala, že suverénně největší zásluhy má Frodo a Sam, a tudíž by se měli všichni poklonit právě jim. Ty na to téma vytvoříš půlstránkový elaborát, který říká prakticky to samé :o) Nicméně souhlasím :o)
Corwin: Tak to ne, Pipin opravdu nemá ani o chlup větší zásluhy, než třeba Éowyn. Takže ho nelze nadřazovat. IMHO :o) Navíc by pak v závěru musel vedle hobitů ležet i vyškvařený zbytek Gluma a všichni by ho měli náležitě uctívat… :o)
Eskel: Vůbec to nečti, naprostá ztráta času, ty knížky jsou úplně o ničem… :o))) …teda, ne že bych jedinou z nich četla, či dokonce alespoň věděla, jak to vypadá ;o)))))
Schálne som začal čítať najskôr kritickú recenziu na film a urobil som dobre. Perfektne štylizované myšlienky, ktoré sa aj mne len tak bezhlavo túlali v hlave po zhliadnutí tretieho dielu. Všetka česť autorke, ktorá sa nebála, aj napriek možnosti verejného odsúdenia, napísala recenziu tak, ako to cítila. Nenechajme sa ovplyvňovať "objektínymi" rezenziami s časopisov - berme ich s rezervou. Naučme sa myslieť samostatne a nebáť sa prezentovať svoje myšlienky. V recenzii su chronologicky zoradené hlavné "slabé" miesta vo filme. Možno tam chýba rozdelenie Froda a Sama, ktoré bolo v rozpore s predchádzajúcimi časťami, kde bolo ich priateľstvo kľúčové - a ostalo kľúčové po celý čas. Neostáva mi nič iné len dúfať, že rozšírená verzia zohľadní aj priania fanúšikov a pri jej pozeraní im nebude modrať krv.
to Corwin - Mě na téhle scéně vadil spíš špatně napsaný scénář. Věta "přátelé moji, vy se nemusíte klanět před nikým" je nevhodná a v podstatě hobity na ten okamžik zesměšňuje (i když se poklonili ve zmatení - což měl ale Aragorn královsky přejít), a stal se v tu chvíli přesný opak než co měla TAHLE SCÉNA přinést.- vzdání pocty hobitům. Aspoň kdyby tam nebylo to heroizující slovo "nikým". Takovýchto nedostatků ve scénáři jsem si bohužel všímal celý film a proto jsem dal jen 6/10 ačkoliv jsem docela pochválil obraz, hudbu i herecké výkony. Oscara za scénář by PJ dostat neměl (pokud byl nominován).
Kral Gondoru je proti Corwinovi z Amberu jen looser:-)Doporucuji zaplnit mezeru ve vzdelani prectenim sagy o Amberu od Rogera Zelaznyho,at vis na cem jses:-)))
Elwen,souhlasim a nesouhlasim.Musis si taky uvedomit,ze Aragron,Eomer,Faramir,Gimli,Legolas and co.v podstate uz hrdinove BYLI ptred tim vsim co se stalo.Bojovnikum nedela problemy se postavit celem vstric k smrti,jsou na to de-facto zvykli.Uvedom si obrovskou promenu hobitu,kteri ac pestitele zeleniny a zlodeji brambor dokazali za par mesicu to,na co dotycni hrdinove za cely svuj bojovny zivot ani nepomysleli!!!Malicci hobiti,prekonajice veskere utrapy at uz s vetsimi ci mensimi faus-pax kteryx se dopustili,ruznym prohreskum apod.dokazali ze i v malem tele drima obrovske srdce a temer az desiva odvaha.Nasadit svuj zivot,pokud jsi na to zvykly z ruznyx boju jiz predtim preci neni problem.Problem je za tak kratkou dobu v podstate utvorit uplne cele nove ja,ktere za sve pratele a za to v co veri jsou znicehonic oxotni polozit sve drahocenne ziovoty bez ohledu na odmenu.Niko z hobitu nemel ani nejmensi nadeji ze se muze napriklad stat kralem Gondoru,Rohanu,nebo tezko do tex xvil citili potrebu se vyrovnat slavnym muzum ci dokazovat sami sobe ze na tu a tamto proste maji odvahu a silu.I presto dospeli a opakuji znova ze za takovou kratickou dobu k tak velkym cinum,odvaze a xapani celeho sveta Stredozeme ze za TO se jim kral klanel!!A za to byx se jim poklonil i ja osobne.....Ostatne si vsimni ze ani jeden z hobitu NECEKAL jakekoli diky,jen clovek velmi moudry a xapajici,ktery sam zakusil mnohe utrapy a vi co je odvaha je zrejme mohl dostatecne poxopit.POxopil a take ucinil to co bylo v dane xvili jedine mozne.Slozil jim hold.......A stejny hold jim vzdavam i ja.....:-)
To Cvituše,Corwin a další...aneb ještě k otázce oslavy Smíška s Pipinem:Cvituše:Zaprvé myslím, že podezíráš pana režiséra z hloubek, jimiž buď neoplývá, nebo to na půdě Pána prstenů nebyl schopen předvést.Zadruhé:Zdůraznění takového typu ideje, o jakém mluvíš, by se jistě dalo do filmu vložit - ale pouze nějakým vysoce uměleckým způsobem, a spíše v podtextu.Rozhodně ne prvoplánovou scénkou, která vyznívá jen jako adorace někoho, jehož hlavní zásluhou je, že je o metr menší než ostatní!Ten výjev totiž svou alogičností vzbuzuje pouze pocity trapnosti,nepůsobí na mě tedy rozhodně jako nějaká biblická "chvála maličkých"!(Max.jako dost drsná parodie na ni...)Neměl tam tedy vůbec být. (Nota bene, poselství o "rukou malých, které konají světodějné skutky"-řečeno s Tolkienem-je natolik zřejmé dokonce už z holé dějové kostry příběhu, že už ho snad není nutné více - a velkohubě- vypichovat.To, že Středozem zachránili 2 bezbranní hobiti, snad nemůže přehlédnout ani slepý!)Navíc mi řekni,PROČ by měl být takový Pipin v biblickém slova smyslu "menší, poslednější" - a tedy více hodný konečné oslavy - než nějaký obyčejný nevýznamný řadový voják, který bojoval za svou zem ze všech svých sil a v tom boji třeba i padl?!Já být vdova po takovém padlém,cítím se poctami, prokazovanými Smíškovi s Pipinem,hluboce a bolestně dotčena-a oprávněně. A tím se dostávám k diskusi o míře zásluh(to Corwin...):Kdybys postavil likvidaci Jedničky na roveň zničení Prstenu (...???!!!),pak by tedy ten hold opravdu mohl přijímat Smíšek - ale s ním i Éowyn, vždyť "hlavní práci" tu odvedla ona!Proč je její výkon tolik podceňován?Takže tohle vysvětlení zase logicky nesedí...A co ten Pipin?Král strpí, aby se mu ukláněl Éomer, (pouze zatím nekorunovaný)král Rohanu,-tedy "rovnocenná šarže"-a sám padá na kolena před nějakým Pipinem?PROČ?!Snad proto,že vylezl na skálu k majáku, nebo že spoluzachránil Faramira?NO TO SNAD NE!Vzhledem k tomu, že členové Společenstva si permanentně celou trilogii vzájemně zachraňovali životy, tak bychom ze vzájemného klanění vůbec nevyšli!A z vyzvedání zásluh taky ne-co třeba takový Gandalf?Neudělal toho náhodou pro "akci Prsten" i záchranu Minas Tirith víc než Pipin a Smíšek?KDYBY nebylo Gandalfa, dopadl by vůbec příběh dobře? KDYBY Éomer nepřijel do Helmova žlebu, všichni včetně Aragorna by zahynuli.KDYBY Éowyn nezabila Jedničku, byl by problém.KDYBY se Théoden nerozhodl,že přijede Gondoru na pomoc,asi by z Minas Tirith moc nezbylo.KDYBY nebylo Legolase, nebylo by ani Aragorna-nepostradatelného, protože posledního dědice trůnu-neboť mu elf zachránil život(zdá se mi, že dokonce vícekrát).A kdo nám tam ještě zbyl?Co třeba Aragorn sám?KDYBY jeho nebylo, nebylo by ani nepostradatelné pomoci duchů v bitvě o Město (a to je jen 1 z mnoha jeho dosti rozhodujících skutků).Takže podtrženo sečteno:hrdinové jsou tu všichni a všichni vykonali něco, co pozitivně ovlivnilo vývoj a přispělo k vítězství.Takže by se když tak měli klanět vážně všichni všem.:-)(Haha, to by jistě byla taky úžasná scénka!)Nicméně hold, jaký se tu předváděl, zasloužili dle mého názoru opravdu POUZE A JEDINĚ Frodo a Sam (JEJICH skutky přece rozhodly o záchraně Středozemě, statečnost ostatních by nebyla k ničemu, nebýt té jejich, a jejich oběti!!!Vždyť při jiném náhledu stavíte celý příběh o Prstenu na hlavu!)Takže v tomto mě nikdo nepřesvědčí-ta scéna je nelogická a "zcela mimo" (a já se při ní hrozně styděla).Smíšek s Pipinem měli hezky taky kleknout před S NIČÍM NEPOROVNATELNÝMI zásluhami svých dvou přátel.Takto vyrobili neuvěřitelné faux pas (které ovšem, bohužel, myslel scénář smrtelně vážně).
Všem, kteří si myslí, že kritizuji PŘEDEVŠÍM nedořečenosti,proškrtanost zápletek:NENÍ TOMU TAK!!!To, co píšu na konci, považuji za MNOHONÁSOBNĚ větší malér, než to, o čem pojednává první část recenze.100%sdílím názor Bregwen, že nebýt naprosto nechutně zkažený celý konec filmu,zbytek "kiksů" bych filmařům odpustila,zvesela nad tím mávla rukou a byla ráda, že je tu ještě jeden dosti kvalitní zábavný film.A ostatně se i těšila na prodlouženou verzi.TOTO však žádná prodloužená verze nespraví!!Ostatně ani nemám chuť si ji pořizovat, čím dál jsem od toho filmového"zážitku", tím jsem otrávenější, a když jsem se za ten konec do krve styděla v kině, nehodlám si podobné "potěšení"připravit i doma.Přesto ale poznámku na závěr:to, co krácením provedli např.s příběhem Éowyn,JE scénáristická chyba,prohřešení se proti celistvosti příběhu (JAKÉHOKOLI-vůbec nemusí jít o Pána prstenů!).
Zdravím tě, Elwen! JSem ráda, žes mi ušetřila námahu s psaním recenze, neboť k té tvé není v podstatě co dodat. Leda se přpojit k prolévání slz nad tím, jak zde bohužel konec dílo nekorunoval :-( Po pravdě řečeno bych všechny výhrady k Návratu krále byla schopna prohlásit za nevýznamné, kdyby těch posledních cca 20 minut filmu nebylo takových, jaké jsou. Ach běda, kdeže zůstala duše předlohy! S Frodovým probuzením v Bílém městě je to ale, jako by se probudil do jiného filmu - do klasického hollywoodského kýče. Ach ach, auuuuu… Trapas na trapas…
O to víc to mrzí, že to, co bylo před tím, bylo dobré, ba mnohdy přímo krásné až nezapomenutelné. Škoda, škoda, škoda…
To Eskel: Poněkud jsem nepochopila tvou narážku na Matrix. Fakt nevím, co na tom chceš srovnávat. U Návratu krále je zcela namístě želet, že závěr neudržel uměleckou laťku celé předchozí mnohahodinové trilogie. Kdežto u Matrixu se o nějakém umění nikde hovořit nedá.
Aija, Elwen,
absolutně s Tebou souhlasím. Zůstává mi rozum stát nad skutečností, že tvůrci mnoha hodin opravdu kvalitního filmu (přes všechny dílčí výhrady) dokázali svou dosti obdivuhodnou práci tak zkazit během pár minut - koncem, který patří k tomu nejnepovedenějšímu, co jsem vůbec kdy viděla. Jako by závěr (přibližně od Frodova probuzení v Bílém městě) točil úplně někdo jiný - a o několik stupňů horší kumštýř. Fackovala mě hanba a je mi z toho doteď smutno. Dík za výstižnou recenzi!Eleandra
Milá Elwen,
s Tvou recenzí na film se zcela shoduji - až na jednu maličkost. Ta adorace všech hobitů se bohužel trochu svezla s obecnou trapností závěrečných scén, ale jinak chápu, co tím chtěl režisér (byť trochu prvoplánově) vyjádřit. Totiž hluboce křesťanskou evangelijní "ideu", že "poslední budou prvními". Což je podle mého názoru jedno z nejdůležitějších poselství pro dnešní dobu, která poněkud postrádá hrdiny Aragornova formátu...Cvituše
Chtěla jsem napsat lastní recenzi, ale tahle je asi lepší než cokoli co bych vyplodila sama. Návrat krále byl vždycka můj nejoblíbenější díl trilogie, zatímco u filmové verze tomu tak nikdy nebude. Spektakulární a něekdy až hororové výjevy za použití nejmodernějších speciálních efektů mohou jen obtížně zamaskovta, že PJ ikradl konci trilogie tři roky očekávanou pointu. Nevím, jestli na tomto faktu bude něco schopna změnit rozšířená verze filmu...
Přečetl jsem si poctivě všechny recenze na tomto serveru a jen tahle jediná mi opravdu mluví z duše. Souhlasím naprosto se vším. Je mi líto, že ten rok, kdy jsem se těšíl na vyvrcholení celého příběhu se mi trochu smrskl na cimrmanovskou tzv. "frustrační kompozici", kdy "prvek očekávání střídá prvek zklamání"... Dodávám jen, že jsem velkým fanouškem celé ságy. Návrat krále se mi také líbil, jen jsem si to možná maloval trochu jinak a tak se stalo, že jsem ve chvílích, kdy "scénáristický kalkul" předpovídal všeobecný emotivní pláč, přemýšlel jestli těch několik hodin, které šly ve střižně stranou by filmu vůbec pomohly... Podle mého názoru prostě měly ty tři díly sestupnou tendenci... Bohužel. To ale neznamená, že nepůjdu znovu. Vždycky je co obdivovat a přes všechny výtky - klobouk dolů, Mr. Jackson...
Arsiméné: Hm, to chápu, mám tendenci koukat na filmy podobně, ale snažím se být objektivní… teda, v rámci možností ;o) Třeba mizerný konec (i jediná věta) mi dovede srazit zážitek z jinak slušného filmu o 30% dolů, takže tě plně respektuji :o) Nějaký sporný moment (podle těch, které jmenuješ) jistě najdeš i v Návratu krále, počítej s tím, ale není jich mnoho (…pokud nejsi fixovaná na knižního Denethora, tak to snad přežiješ :o).
A co se týče recenze, klidně kůži vynes, myslím, že si ji bez problémů ubráníš (…navíc tu nemůžou být samé desítky, to pak není žádná zábava ;o)
Elenwen: co se týká mě, nenudila jsi - píšeš pěkně, takovým způsobem, že se to hezky čte, ať už souhlasím nebo ne.
Pro Fosu: Považuji se za fanatika v tom smyslu, že v mých očích kazí kdejaká "bezvýznamná" hloupost (tím myslím zbytečné efektnosti typu házení mrtvol do studní, Sam klesající ke dnu (Společenstvo), pulsující Oko mezi zdroji napětí nebo Gandalfův exsorcismus (Dvě věže) celkový dojem z filmu a sebelepší efekty a skvěle udělané záběry to nenahradí. Kdy napíšu recenzi nevím, pokuid vůbec, protože nějak nemám chuť nést potřetí kůži na trh.
to Elenwel a vlastne i Elwen:S tym klanením ja bohužel souhlasit nemužu...Všichni hobiti,jsou podle mne hrdinove pribehu a beze všech čtyr,by nic nedokazali-Vždyť jenom díky Smíškovi Eowyn mohla prežít a zabít Jedničku(co výrazne ovplyvnilo bitvu) a Pip(když nepočítam,zabití Trolího velitele,které bylo jenom v knize,čím zachránil taky myslím nekoho),tak zachránil Faramira,zapálil majaky bez nichž by (co je podivné)Theoden neprišel a taky tím že jukl do palantíru prispel tomu,že Saruman vyštartoval drív!Takže toho udelali víc než všichni ostatní dohromady...I když z nich PJ udelal spíš takove komicke figurky...:-(
Ahoj Elwen (máme podobné jméno :o)) - co taky od sebe můžu čekat, když jsem si ho vymýšlela sama...
Tvoje recenze je dost ostrá. Já vím, že se ti to líbilo, ale stejně. Mluvíš o vynechaných věcech. Já bych to tak tragicky neviděla. Možná už to tady někdo říkal, tak se to pokusím říct zase trochu jinak: My, kteří víme, o co jde,(třeba s palantýrem, nebo se Stromem) si to domyslíme a mně osobně to zase až tak nevadilo - prostě vím, jak to bude. A ti, co to nevědí - buď je nad tím ani nenapadne uvažovat (což nám sice připadá absurdní, ale je to docela možné), nebo se někoho zeptají/přečtou si knížku (což jsem jen a jen ráda), nebo si to vyloží po svém, což je taky dobře, protože zapojí trochu své fantazie. Ne? Jinak zastávám názor, že ne všechno se musí vysvětlit. Když to tak vezmeš, já taky nevím, kdo byl Tom Bombadil, a možná proto mě ta postava zajímá - je prostě záhadný, tak, jako hodně věcí v Tolkienově světě. Člověk se musí pídit, přemýšlet a hledat. To je to, co mě na tom baví.
V mnohém s tebou ale naprosto souhlasím. Doufám, že v rozšířené verzi dostane Eowinin a Faramirův problém alespoň ten nejnutnější čas.
Co se týká závěru, snažila jsem se být nekritická, protože to je ten jediný způsob, jak si ho pořádně užít a třeba i uronit nějakou tu slzu (což se mi povedlo nejednou a to u filmů zásadně nebrečím). Až teď si vlastně uvědomuji, jak jsou Gondorští nevystižení a bez vlastního jednání, ale tím si přece nenechám pokazit dojem! A pak, jak bys chtěla znázornit dlouhé přípravy na příjezd Arwen? Když se člověk oprostí od toho všeho, co od filmu čeká, vřelý polibek na uvítanou (po kterém, co si budem povídat, určitě dlouho oba toužili) mi příjde jako pěkné vyjádření jejich naplněného těšení se. Ono je těžké něco velkého vyjádřit ve filmu bez velkých gest.
Máš ale naprostou pradu, když ti připadá klanění se VŠEM hobitům za nelogické. S tím plně souhlasím.
A Šedé přístavy: Abych pravdu řekla, taky jsem čekala větší loď. Když jsme viděli ty spousty elfů, kteří tam šli v I.dílu. Aby pak nedostala posádka ponorkovou nemoc, že jo.
Ale i po tom všem si nemyslím, že je to zkažené. To ani omylem! Nesmíš to vidět tak tragicky. Měla by ses snažit si připomínat to, co se ti na tom líbilo a díky čemu to bude stát vždycky za to. Jsem dost tolerantní a rychle si zvykám, já vím.
Jestli jsem někoho unudila, tak se omlouvám - svojí recenzi se mi psát nechce, tak jsem si v tomto krásném, živém a inteligentním prostředí alespoň vylila své srdíčko. Vaše debaty mě zajímají, jen tak dál. :o)
Gorthaur:nad velikosti hobitu uz jsem se pozastavoval u sebe,vazne nevim:-/JO ten stret Gandalfa s Jednickou to doufam bude zradlo:-)At tou branou prijde cokoli:-)Kdyby tam byl Boromir,pronesl by svou oblibenou vetu:They have a cave trolls:-)
Lada: Je pravda, ze si mohl Jackson s panem nazgulu trochu vice vyhrat - kdyz uz si tak libuje v horovych scenach. Neprisel mi moc strasidelny, jen vysokej chlapek v divny helme a cernejch hadrech. Co takhle stin okolo a planouci oci??? Na druhe strane jeho nastup v Minas Morgul byl genialni! Doufam ze v extended verzi se dockame jeho konfrontaci s Gandalfem u brany. (viz. "Zlomim ho!" a "Musite ydrzet, at uz tou branou projde cokoli!". Apropo, nekde se take psalo, ze ve filmu ma byt i Gothmog - nechame se prekvapit.
Co rikate odule? Dle meho nazoru byla udelana pekne, ale cekal jsem ze z ni budu mit vetsi strach. (Shelobs lair byl ale dobrej. Opet jedna scenka kde Jackson dovedl Tolkienovu predlohu k dokonalosti.)
Jinak recenze se mi moc libila a az na par vyjimek s Elwen plne souhlasim. Hollywoodsky polibek si mohli vazne odpustit,a konci filmu by neuskodilo mirne zkraceni, protoze Navrat krale je opravdu dlouhy film.
Jeste jedna mozna blba poznamka - nemeli byt Smisek s Pipinem o par coulu vetsi nez Frodo a Sam, kdyz uz tak chlemtali enti vodu v TT? Pri korunovaci stali vsichni v jedne lajne a nezdolo se mi, ze by nekdo precnival.)
Mejte se.
Elwen:Mám pocit, že potřebuješ vysvětlivky vysvětlivek k vysvětlivkám úplně ke všemu..... Hlavně že přesně víš, jak to nepochopí ti, co to nečetli. P.S. A pochopila jsi vůbec předlohu.....? A nebo je to o objektivnosti za každou cenu?
Avarnis:Hele, zase je škoda, aby sis nechala zážitek z minulých dílů (v nichž se Ti mnohé líbilo)zkazit tak totálně.Nech v sobě negativní pocity trochu "odležet", a uvidíš, že Tě i v tomhle filmu napadne spousta míst, za které budeš vděčná, žes je viděla, i když tu "ztrátu kouzla" Ti asi nic nenahradí...Možná je to zklamání taky tím, že jsme od třetího dílu kdoví proč čekaly nejvíc, prostě to nejlepší...a to jsme neměly.Ale pravdu má Arsiméné(zdravím!):každopádně kniha zůstává.A ten film opravdu není TAK špatný,i na něm je vidět spousta poctivé práce a snahy a nadšení...Takže hlavu vzhůru!
Pokud by PJ špičkově ztvárnil mou veleoblíbenou scénu s Pánem nazgúlů a Eowyn a Gandalfem (se vším všudy), odpustil bych A+A i soulož na nádvoří :-D (to má být vtip :))
A už se zase perou… :o)
Pokud jde o srozumitelnost filmu pro „nečtenáře“, tak ta je IMHO celkem slušná. Přijdou o spoustu narážek, nepochopí některé postavy, hlášky či souvislosti a Denethor pro ně prostě bude „hajzl od přírody“ (není nutné chápat nějakou psychologií postavy…), čímž vlastně propásnou nejlepší momenty filmu. Ovšem „srozumitelnost“ stále zůstane. Film pro nečtenáře sice klesne na hezkou akční pohádku s krásnými triky, hromadou roztomilých příšerek a prima happy endem, což však na výdělek stačí. A čtenáři Tolkiena si na své také přijdou, a to určitě víc (protože si chybějící části domyslí :o). Mně se tentokrát zdálo celkové provedení jako relativně slušný kompromis. A to, že někdo nezná knihu, není můj problém, připravuje se o zajímavé čtení, ale film si lze užít i bez ní. IMHO se natáčelo primárně pro „Tolkienisty“ (ať si myslí kdo chce co chce :o), ale samozřejmě tak, aby film strhnul i „nepostižené“ masy (což se odrazilo v nutné porci Hollywoodu)
Recenze slušná (i když ten konec už jsem četla jen hodně letmo :o), kritické poznámky se vždy nabízejí více, než pozitivní, ale to je snad normální, tak kde je vlastně problém? … no dobře, pět hvězdiček se mi zdá také málo, ale jinak…? ;o)
Arsimené: Ty jsi taky „fanatik“? To bych nečekala :o) Kdy bude nějaká recenze? ;o)
Belcarnen: tedy to jsem netušila. Tedy, spíš to beru, že bych to asi vidět rozhodně chtěla, kdybych to měla překládat...jinak jsi mě taky docela překvapil,že SP/M napáchala patvary..no knihy překládala, když byla ještě svobodná, třeba jí už manželství leze na mozek a ničí tvůrčí vize :-)
Jinak...pěkně se nám tu hádáte, pěkně...
jdu se vrhnout na recenzi Fosy a snad zítra přihodím i svou...
Corwin: To má asi Bel pravdu, synchronizaci bys potřeboval u dabingu, ale titulky můžeš dělat podle anglických(které už musí být hotové) a ty jsou synchronizované s obrazem... alespoň tak si to vysvětluju.
Eskel: protože sem vůbec žádnou recenzi psát nechtěl, chtěl sem jen trochu zareagovat na různé příspěvky a ňák sem se lehce rozepsal, že ti to příde jako případná recenze. U této recenze je stejně asi nejvíc příspěvků, takže si to stejně dost lidi přečte.
Ahoj Elwen. Co se týká převodu filmu do knihy, naprosto s tebou souhlasím (k Návratu krále se zatím nechci vyjadřovat). Asi jsme prostě takoví fanatici, kterým by žádný film nepřišel vhod. Nebo aspoň žádný takový jaké se vůbec točí, protože nějak se stane, že se v každé adaptaci objeví nějaké hloupé scény, které mají zřejmě vylepšit děj, udělat ho zajímavějším, napínavějším, ale zatím to jen zkazí. Alespoň pro nás fanatiky. Uznávám, že Jackson odvedl dobrou (nebo, dobrá, výbornou) práci a že mohl vzniknout daleko daleko horší film, jenže proto ještě nejsem nadšená z toho, co vidím v kině. Hlavně že máme knihu, ne?
Lucie-Petra: bohužel nemusí. Stejně herec co daboval Froda film vůbec neviděl, jen "četl" text...
A Pošustové (menšíkové) se nejspíš něco stalo... po fantastické práci, kterou odvedla na knize, nejspíš... já nevím. FIlm se jí nelíbí, asi se nám mstí. Na Conu jsme četli oficiálního průvodce filmem, který také překládala ona... a je to neuvěřitelné zoufalství, co tam napáchala za patvary
sPACE:Vetší a menší polovice nejestvuje,protože polovice jsou stejné,ale to je fuk protože vetší polovina z vas stejne nedava bacha!:-))xixixii -to je jen vtip!:-)
Přečetl jsem větší polovinu všech recenzí. Hlavně ty rozsáhlé a tato se mi zdá jako nejlépe napsaná. Nemyslím tím ani klady nebo výhrady k filmu ale stilizaci atd.
Pro všechny:
Stále řešíte změny atd. Film se dá brát ze 2 pohledů. První pohled je od dovákakterý knihu četl a druhý z pohledu obyčejného smrtelníka, který o knihu ani nezavadil. Já osobně sem knihu(y) četl kdysi a to několikrát. Taky se mi změny (dějové, charakteristiky hrdinů atd.) zrovna nelíbí ale s tím se nedá nic dělat. Co se mě týče tak to klidně PJ mohl natočit více se držíc knihy a udělat to třeba na 6 dílů, ale za 1 by to asi neutáhly cenově a za 2 se musí přijmout fakt, že lidi, kteří knihu nečetli by na tak rozvleklý film do x dílů nešli. Takže takovéto jevy ve všech 3 dílech neberu v potaz a musím říct, že film je opravdu skvělí. Totálně mě dostal. A to znám jen kinoverze a neměl sem možnost vidět ani jednu z prodloužených DVD verzí.
To je tak vše zhruba k celku.
Teď něco málo k různým, jednotlivým bodům, bude se to snažit napsat ve smyslu k této recenzi a jejím komentářům. Budu to psát z poholedu těch, kteří knížku neznají, páč to ani nemá smysl rozebírat z pohledu těch co toto dílo znají:
Dějové změny, charakteristiky postav aj. sou naprosto adekvátní. Zkrátilo to film a hlavně mu to dalo náboj aby člověk hltal film jako celek v jednom dechu a neměl pocit, že je to zbytečně rozvleklý atd. Navíc je to udělané tak, že i podstatné věci v knize, které tady úplně chybí nejsou nepostradatelné. Viz ve Společenstvu absence Toma Bombadila atd.
Co se týče menších prohřešků jako třeba Saruman (schválně píšu menší, páč každý zasvěcenec ví, že v knize Saruman nekončí rozdrcením Železného pasu ale naopak až na konci knihy třetí). Takže nechápu proč někoho rozčiluje, že tam nebyla vidět jeho smrt? Každému aspoň trochu normálnímu divákovi dojde, že po obsazení Železného pasu Enty prostě došel k záhubě. Buď byl zabit nebo poslán do vyhnanctví atd. Aspoň si může každý jeho konec domyslet sám. (Teď beru v potaz pouze kinoverze).
Další podrobnosti ohledně třeba osobnosti Faramira - Jak je to uděláno ve filmu je naproasto logické. Ve Dvou Věžích byl vystaven těsnému kontaktu prstenu což ho vedlo k chování které předvedl. V návratu krále naopak je velmi daleko od vlivu prstenu, tak se chová dle svého pravého svědomí. (Další náznak toho co prsten opravdu dokáže.)
Bílý strom: byl uveden spíše jako 1 z věcí které udávají místo, které viděl Pipin v palantýru. Atd atd.
Nemá smysl se v tom rejpat, kdo to zná tak ví o co de a kdo ne, tak to ani nepostřeh nebo mu to nedošlo a jestli se našli tací, kterým to docvaklo a budou o to mýt zájem, tak je to spoň přivede k přečtení knih, což vůbec není na škodu.
Sou ale i věci, které i mě trochu zaskočili a to i z tohoto pohledu. Třeba kousky Gandalfa. V takovéto filmové podobě bych radši uvítal, aby Gandalf používal mnohem víc kouzel (je to přeci velký kouzelník) než meč. Např. s Denethorem: nemusel jezdit na koni až k hořícímu oltáři, ale na dálku kouzlem moh Denethora v pohodě shodit, Faramira nemusel zachraňovat Pipin, ale mohl být odlevitován atd.
No a nejvíc v záporném duchu mě frozsekal konec. Opravdu si aspoň u této trilogie mohli odpustit tak jim vlastní nechutný Hollywoodský konec. V tom maximálně souhlasím s touto recenzí, jak s A+A tak i poté s odjezdem Froda atd. Ne, že bych byl pro uplné vypuštění loučení hobitů, už jen pro to, že to v knize skutečně je a má to dokresilt celou váhu příběhu, ale mohlo to bejt o něco kratší s tím, že mohli alespoň v malém rozsahu také ukázat, že se tento příběh ve finále dotkl i samotného Hobitína. Ale fuj, že bych začínal najíždět na kritiku změn filmu oproti knize? Ne a ne, již končím.
Avarnis??Ty si pamatujes z filmu jen to co bys xtela zapomenout?teda ne ze byx byl nejaky rejpal,ale jestli to mas tak i v civilu,tak mas docela pakarnu.On totiz normalni clovek si vetsinou dobre a lepe a radeji pamatujetolepsi:-)Ale nic ve zlem,jen mne to troisku udivilo,stejne jako ze PJ Te dokazal uz mockrat rozbrecet..Ted nevim jestli u predxozix dilu PP,nebo treba Vesmirnyx kanibalu,tam byx asi brecel taky:-)))Jinak souhlas s tvrzenim ze recenze je to vynikajici:-))
Elwen, nenapsalas nic než pravdu. Jenomže já bych znovu do kina nešla. U mě bohužel převážily negativní pocity. Z filmu si pamatuju víceméně, to, na co bych nejradši zapomněla. Kam se ztratilo to kouzlo ze Společenstva a ...ano i ze Dvou věží? Sem zklamaná, protože tohle neměla být jenom demoverze nebo tříhodinová upoutávka na prodloužený DVD. Dokonce jsem věřila, že budu brečet mnohem víc než u knihy, protože PJ to dokázal už mockrát,ale tohle prostě nezvládl. P.S.Recenze je skvělá
to Lucyova - ale já přece nejsem vůbec rozčilenej. To asi jenom tak vypadá když pořád píšu ty vykřičníky. Nechceš mi radši vysvětlit co se ti na tý scéně tak líbilo? :-)
to Ivo Cicvárek - můžeš posoudit sám až napíšu recenzi! Na film jdu dneska. Kvůli tobě se budu snažit aby byla stylisticky správně a bez (pravopisných) chyb.
jéžišmarjá, to byla taková legrace o tom "nadávání" :-))) Jsem jen přehlídla reakci, tak jsem se divila, že žádná není....
Tak se pane kolego Vincente nerozčilujte :-)
Elwen: o mea culpa, popel na mou hlavu - ...jsem to úspěšně přehlídla (asi bych tu neměla trávit tolik času, už mi přechází zrak :-() Přečetla jsem znovu i tvou recenzi, a OK - krom nedotaženého Sarumana (který vadil od začátku i mě) beru i Faramira & Eowyn, to asi fakt není moc jasné.
Ale zrvna ten strom či palantíry - to jsou přesně ty "tajemné prvky "(jak to výstižně nazýváš), které imho nemusí být vysvětleny. A psychologie Denethora - pokud ti principielně nevadí přepracování postav (uvádíš příklad Boromira), tak proč ti vadí toto? Z pohledu obyč.diváka není na Denethorovi nic extra divnýho.
Ad korunovace a že není detailněji rozvedeno kterak Aragorn ke koruně přišel: taky mi to z pozice obyč.diváka nevadilo, bylo tak nějak od začátku samozřejmé, že Aragorn je k trůnu předurčen, tak nač nějaké získávání podpory lidu, na demokracii Středozem myslím moc nejela, všechno bylo o vznešené krvi :-)) Takže proč nepoužít (pro vás znalce asi brutální) filmovou zkratku a neposadit Aragorna rovnou na trůn.
Atd. Ale to je jedno, nechtěla jsem se původně pouštět do hádek o detaily, spíš mi šlo o celek. Hájím film takový jaký je hlavně proto, že v tuto chvíli nevidím(narozdíl od Dvou věží) žádnou pasáž, která by se dala v pohodě vypustit, aby se na místo ní vešlo něco jiného, byť také důležitého.
Sumasumárum, jsem daleka toho, aybch zrovna Tebe nazývala fanatikem do knihy (kdybych si to myslela, tak Ti sem coby ztracenému případu ani nic nepíšu :-)), jen mi připadá škoda, že řada lidí, kteří detailně znají knihu, si nedokáže film prostě užít, i když i pro ně byl dělaný (viz různé detaily typu Gandalfův prsten, které ocení právě jen znalci). Pokud se pletu, omlouvám se a je jen dobře, že Tvá recenze mírně klame tělem :-)
Jistě Vincente - on totiž PP jako kniha je celý nerealistický a víceméně hnaný na efekt:) A chceš-li to na rovinu: narozdíl od Elwen je argumentační i stylistická úroveň Tvých příspěvků celkem mizivá. Jestli náhodou nejseš trošku dětinský a hloupoučký ty sám?
Díky Elwen za to že jsi, díky za tvé názory. Jako správná elfka se nesnížíš k negativním emocím a tak ti Lucyová vynadám já... Když o to tak stojíš :-) ! Slečno vy jste u mě buď kýčařka nebo nemáte žádnou soudnost! Napsat v recenzi o Helmově žlebu že "závěrečný výjezd Théodena s Aragornem patřil pro mě k nejsilnějším okamžikům filmu" je fakt neskutečně hloupoučké a dětinské! Scéna to byla naprosto nerealistická a hnaná jen na efekt! Nad tím jste se nepozastavila? Spokojena?
Lucyová:Já jsem přece na Vaše výtky už reagovala - a nadávat...jÓÓÓ!To bych teda asi měla, abyste se necítily ochuzený... Hm... Tak třeba příště,ne?Až se Bílý strom znovu zazelená!!:-))P.S.Harryho Pottera naprosto podepisuju, nic než rozpohybované obrázky.Ale nemyslím, že problém je v přílišné závislosti na předloze-ale v tom, že se nepodařilo do filmu vložit ani kapku vnitřního náboje a šťávy.Vnější kulisy pak nic nezachrání.S Pánem prstenů se to pochopitelně vůbec nedá srovnávat,propána!Doufám, že ty moje výtky nevyzněly,že místo Aragorna korunuju Harryho-brrr!:-)
Myslím, že jsem právě dočetla zatím nejlepší recenzi na této stránce. Líbí se mi, že to není snůška nadávek nebo naopak Hora chvály a obdivu, ale pohled člověka, který o filmu a knize opravdu přemýšlí. Mám vcelku stejný názor.
to Belcarnen:Moc si vážím toho, co děláš, klobouk dolů, naprosto upřímně!Ale prosím Tě, neshrnuj můj názor do počtu příslušných hvězdiček.Máš pravdu, že nejhůře jsem ohodnotila změny oproti předloze, jo, některé se mi zdály opravdu slabé.Ale DALEKO důležitější, a v mé recenzi podstatnější, výtky jsem ve formě hvězdiček vůbec nemohla zaznačit, protože tu příslušné kolonky prostě chybí(tj.ne Změny, ale např. Vydařenost změn,Srozumitelnost filmu zejména pro nečtenáře, Atmosféra, Uměleckost, Množství nepovedeností-trapasů-slabších míst ve filmu,Zachování ducha předlohy a skřet ví co ještě).To by se mi hvězdičkovalo lépe a radostněji a výsledný počet hvězdiček by nebyl závislý, jak Ty říkáš,JEN na změnách oproti knize, byl by objektivnější v mnoha směrech.Zprůměrování něčeho, co člověk vysvětluje v tolika odstavcích, do pár značek, je prostě strašně těžké a nutně zkreslující.Tolik na vysvětlenou.
To Tuli, Deh, Rab,Vincent, Luck, Lucie Petra a další:Díky moc, že jste pochopili můj záměr!To Vincent (a zároveň Pulper):na film bych šla znovu,protože některé věci v něm opravdu stojí za to.Pulpere, asis přehlédl úvod recenze!(A jestli chceš vědět konkrétně, z čeho jsem byla nadšená nejvíc, tak například ze scény zapalování strážních ohňů.Spokojen?)
to Elwen: Možná mne napadl důvod, proč elfové neposlali své vojáky do bitvy PPolích. Možná už museli tvrdě bojovat na severu proti armádám z Dol Guldur a Východu. Co Ty na to jako ctitelka knihy:-))))
Ale nic ve zlém. Ve spoustě věcí máš pravdu, ale já věřím (a už dvakrát se mi to splnilo), že velká část skoků, nelogičností a prostřihů bude odstraněna vydáním extended verze na DVD.
haha, tak jsem si přečetla komentáře, no a zjistila jsem ,že ledasco tu už bylo řečeno...tak sorry.
Jinak pro Bela: jak jsi to myslel s tím, že překladatelka film neviděla a vrazila tam text z knihy? Je to možný, že kdo překládá,nemusí film vůbec vidět? TO SNAD NE?!
Tedy přečetla jsem si jen recenzi a ne názory na ni, takže budu reagovat výhradně na recenzi. Musím říct, že ji pokládám za výbornou.Ne každá do nebe vychvalující recenze musí být vždy dobrá a ne každá recenze, ve které se odhalí nespokojenost musí být zaručeně špatná. Důvody, proč pisatelka pokládá některé scény za neúnosné, či nepřiměřené a něco jí ve filmu chybí a něco zas přebývá,naprosto akceptuji, protože je dokázala velmi kvalitně a na úrovni zdůvodnit, aniž by plivala špínu a jed.A nemyslím si, že by až tak lpěla na knize, spíš ve filmu postrádala jisté kouzlo, takže to pro někoho vypadá, že na knižní předloze hodně lpí.Mám obdobné názory, ale ctitelkou knih Pána prstenů já zas rozhodně nejsem.
Jediné, co mě hodně mrzí, je fakt, že se teď drbu na hlavě,jestli má vůbec cenu, abych svou recenzi psala, protože bude vyznívat jako kopie (a asi špatná kopie) výše uvedeného. I mě se film líbil - stejně jako Elwen, i já ho hodlám vidět víckrát, ale i já jsem si v něm našla věci, které mi nesedí, které mně mrzí, některé možná budou v rozšířené verzi doplněny, jiné ale předělány nebudou, ale přesto se nepovažuju za odpůrce daného filmového zpracování a přes svou kritiku jsem z něj zároveň i velmi velmi nadšená.Po Společenstvu, které považuju za opravdu bezchybné, je pro mne Návrat taky vynikajícím dílem.
A taky jsem si plánovala, že se v recenzi nebudu zmiňovat o kladech, ale pohovořím hlavně o záporech (PRO MNE záporech)...
no Elwen, vzhledem k tomu, že mám obdobné výhrady k řadě scén, doslova jsi mi vyrazila kormidlo z ruky :-D. I mě vadí absence Sarumanova konce,Domy uzdravování a vše, co s tím souvisí (tj. i návrat krále skrz vědomí lidu), Denethor a celé jeho pojetí //ta neúcta, když ho Gandalf přetáhne holí, kdyť je to správce Gondoru, byť se chová jako debil a nevíc ty tupé stráže okolo, které, jak se zdá mají svého správce v úctě, ale jen tak tupě stojí a čumí...//, závěrečné setkání Aragorna s Arwen - auu auu auu... a když čtu Tvou recenzi, nezbývá mi i než souhlasit s Tvým názorem na Faramira, stejně tak jak přiblblé a umělé bylo svázání Arwen s prstenem, i loučení v Šedých přístavech jsem si představovala jinak...ale čert to vem, prostě jsem tyto "nedostatky" a režisérovu představu akceptovala. Na co si kazit dojmy nějakým šťouráním.
Co musím ale ještě zmínit: myslím si, že tento díl je ale mnohem přístupnější znalcům knihy, protože ledasco, co chybí, nebo je "jinak" si srovnají a doplní. Ovšem pro nečtenáře je místy film dost náročným oříškem. Vím to, jelikož jsem na něm byla jednou se znalcem knihy, který film plně akceptoval a byl nadšen a pak s neznalcem (respekt. s "rámcovým" znalcem, který věděl, že vše dobře dopadne, Glum shoří v Hoře osudu, Aragorn se stane králem..bla. bla. bla.) a ten měl docela problém s pár scénama, zmiňuji např. právě tolik diskutovanou scénu se Sarumanem ("on tam teda zůstal zavřený navěky? Divný konec pro takového čaroděje...")s Eowyn (když jí vidí na konci vesele popleskávat: "jejda, co tam dělá? Já myslel, že zahynula na bitevním poli? A je nějak veselá, na to, že se jí milovaný Aragorn žení s jinou..."), no a tak bych mohla pokračovat.Mimo jiné (i když je jen to předmětem dodatků knihy)docela jsem postrádala nějakou závěrečnou zmínku o Gimlim a Legolasovi. Možná by si to taky zasloužili, ne?
DOST,KONEC, nějak jsem se rozepsala...
To Verlit a mnozí další:Myslím, že jste to, co jsem chtěla říct, opravdu špatně pochopili(omlouvám se, možná je to nedostatečností mého vyjádření).Mé četné srovnávání s knižní předlohou není v recenci PROTO, abych si stěžovala na každou úpravu, ale PROTO, že jsem to použila jako příklad k vyjádření vlastních pocitů, čistě jako příklad!Když mi například někde chybí emocionální vrchol, mohla bych uvést jako příklad JAKOUKOLI JINOU knihu nebo i FILM, kde podle mě ten emocionální vrchol byl lepší-jen pro zjednodušení, pro jasnější vyjádření jsem zvolila zravna knihu Tolkienovu!Jde mi o vnitřní obsah a ne o vnějškovosti.Společenstvo například se mi velmi líbí, a úprav je v něm taky hodně (například Boromir je úplně jiná postava, a podle mého vkusu daleko lepší a propracovanější, než jak se to povedlo panu Tolkienovi...a mohla bych uvést spoustu dalších změn, které byly ve filmu k lepšímu...).Tak po mně prosím Vás neházejte jménem fanatik do předlohy apod.To Lucyová (i jiní):opět mi nešlo o to, že bych potřebovala polapatisticky vysvětlovat každou narážku.To, že např.Aragorn ve Společenstvu křičí v boji "Elendil!"a nečtenář neví, kdo to je, ne že padne jméno Morgoth a mnohé a mnohé další detaily "bez vysvětlení"...se mi líbily,naopak dodávaly filmu tajemnost a jakési tušení rozsáhlosti,složitosti světa Středozemě."Díry", které kritizuji v Návratu krále,jsou ovšem podle mého názoru z jiného soudku-ne poetické náznaky, které něco přislibují, ale prostě jen alogické díry, v nichž si divák pouze zlomí nohu.Takže ještě jednou:šlo mi o vnitřní obsahy, které se na jistých místech nepodařilo přenést, ne o to,jestli hrome Arwen přijede či nepřijede na šedém koni!!!
Tahle recenze - i když určitě psaná s láskou ke knize a s nejlepšími úmysly - je podle mě úplně typickým příkladem nepochopení rozdílu mezi knižním a filmovým zpracováním. Film prostě není a nikdy nebude knížka - zaplaťpánbůh, protože v knížce se snese pathos, dlouhé popisy, podrobnosti a nekonečné vysvětlování a proto ji také máme tak rádi, ale ve filmu by to byla katastrofa. Čekat, že filmové zpracování zahrne všechno, co bylo napsáno a ještě k tomu přesně tak, jak to bylo napsáno je …řekněme…naivní. (Ostatně často uváděný hezký příklad toho, jak NEADAPTOVAT knížku do filmu je Harry Potter 1. Převedl knihu téměř doslova a výsledek je hodně, ale hodně rozpačitý. Je to prostě rozpohybovaná ilustrace, nic víc.)
Autorka opakovaně zdůrazňuje, že nečeká, že vše bude "přesně" podle knihy, ale sama sebe hned v dalších větách usvědčuje z toho, že přesně to čeká. To je pak dobrá rada drahá.
(Teprve teď jsem si přečetla ostatní komentáře a zjistila, že opakuji, co už bylo řečeno, ale když už jsem to napsala…
Tuli: ano, i o tom jsem psala - film pracuje se zkratkou, nemůže to být encyklopedie ani učebnice dějepisu. Dodatky k filmu prostě udělat nejdou. Za ten peníz máš zase jiný věci - vizuální stránku, hudbu... prostě je to něco jinýho. Nelze to poměřovat objemem sdělených faktů.
Lucyova:Ale jo jasne,spousta naražek,ale když jsem si kozupil knížku,dostal jsem za "stejný peníz"i dodatky ve kterých to bylo vysvetleno.Ale tady obyčejný človek skoukne film,když se mu zalíbí a zamyslí se nad ním,zjistí,že spousta vecí tam chybý,koupí si rozšírenou verzi,aby si to objasnil,ale tam bude taky kopa nelogičností a jenom narážek,koupí si knížku,aby toho pochopil ješte víc atd...Jako obchodní tah skvelí,ale pro diváka...:-((Jinak ten bílí strom mi tam vadil skoro nejmín,spíš jiné veci,prečti si moji recenzi a uvidíš proč zmýšlím,jak zmýšlím)..:--))
Tuli: jo, to je error, samozř.myslím Sarumana, zásadně se mi pletou jména, co začínají na stejný písmeno... :-))
K tomu bílýmu stromu jsem to vysvětlila, tak ještě jednou - je tam imho ze stejného důvodu, jako se v knižním PP objevuje x jiných narážek , které jsou vysvětlené až v dodatcích nebo někde v silmarilionu. Prostě to, že se někde něco objeví a není plně (či vůbec) vysvětlen jeho význam, není vůbec proti duchu knihy (abych použila zde oblíbený obrat :-))
Lucyova:Nevim,ale ta "žhava koule "je moc duležita,protože vysvetluje tady tolik diskutovaneho Denethora(tedy znnačnou část jeho šílenství)a bíli strom?Na co ho tam PJ pak pchal,když nevysvetlí jeho duležitost? A ješte sis spletla Saurona se Sarumanem(ale to spíš asi v rychlosti,ne neznalosti,taky to nekdy plácnu opačne:-)))xixi
Elwen, asi máš v mnohém pravdu, ale nezapomínej na normálního diváka. Ten se bude maximálně divit, kam se poděl Sauron (pokud rovnou nezkonstatuje, že Železný pas byl zničen enty a Sauron automaticky s ním) a možná se pozastaví nad Faramirem a Éowyn. Ale to bude tak všechno. Takové detaily jako co je Bílý strom nebo ta žhavá koule (mimochodem je to přece ten stejný palantír, co používal Sauron v Orthanku - to má imho šanci docvaknout i pozornému diváku-nečtenáři), ty normálního diváka nechají v klidu, to mi věř.
Navíc náznaky bez okamžitého vysvětlení taky imho nejsou úplně proti duchu knihy - dokud si nepřečtu dodatky, Silmarilion a Neodkončené příběhy, spousta narážek mi zůstane utajena a nevysvětlena. Je to úplně normální, PP je jen část spletité historie, a je možné ho brát samostatně, bez širšího kontextu (tj. bez nutnosti vědět, co je bílý strom - mám-li to použít jako zástupný příklad) a nebo lze pátrat po všech detailech a vychutnat si celý kontext. Pro čtenáře jsou schůdné obě možnosti a obě přináší velký zážitek. Pro film je ale schůdná pouze možnost č.1. Nemusím jistě psát proč, sama píšeš, že filmová řeč je jiná.
Tak zkus brát filmového PP jako UKÁZKU, jako ZLOMEK historie středozemě. Nejde přece o historii Středozemě jako celek, ale o příběh Prstenu.
Je to jako když ti někdo bude vyprávět jedno z mnoha dobrodružství Vinnetoua a Old Shatterhanda (pardon za ten příklad, nemyslím to nijak ironicky, jen mě zrovna nic lepšího nenapadá :-))). Jejich jednotlivé příběhy taky mají širší kontext, ale každý funguje v pohodě i samostatně.
PS: Jediné, pod co se Ti podepíšu, je ten polibek A+A. To je hnusný hollywood, který se mi do filmu okatě nehodí, i když neznám takové detaily knihy jako Ty.
Pekny:-)V leccem souhlasim v leccem ne:-)Smisek ma OBROVSKE zasluhy v boji vetsi nez vetsina gondorskyx a rohanskyx!!!!Pixne prece jednicku,cimz odvratiranu Eowyn a v podstate ji umozni jej zabit!!!!Arwen a Elrond:-)Jo ten konec vypadablbe.zejmena kdyz Elrond jakoby obejme Arwen kolem ramen postrci ji vpred a cosi ji zblepta do uxa.Xvili to vypada jako by ji placnul po zadku a rekl,no tak bez holka a bez penez se nevracej:-))K te proskrtanosti,uz jsem to psalve sve recenzi,ale je to faktkinoverze tim ttrpi,nicmene je to obxodni tah,IMHO,takze nerikam ze v poradku,ale poxopitelne....
Při čtení recenze jsem řval smíchy. O dosti momentech jsem takhle vůbec nepřemýšlel, mám zase jiné výhrady, ale všechno, co je tady napsáno se mi zdá sedí.
A všem kdo jsou tak spokojeni a nevadí jim strašlivé změny, zhuštěný příběh na důležitých místech, vynechávání zcela základních informací a naopak rozvíjení nepotřebných zápletek - řekněte jaký má smysl film podle knihy dělaný pro neznalého diváka, který, ten kdo nečetl knihu, potom nepochopí. Já zrovna dneska vysvětloval kamarádovi, jaktože Sauron na začátku umře a pak tam zase je, co to je palantír a proč se Aragorn ani nepodívá na Eowyn, která je hezká, statečná a zabije Nazgula a chce pořád jen Arwen, která celou dobu sedí na posteli.
Tato recenze mi mluví z duše. Já jsem spíše příznivcem filmu. Např. příchod elfů ve TTT mi přišel jako více než dobrý. Na film jsem šel s velkým , skutečně velmi velkým očekáváním, ale většina toho co je tady popsáno mě vrátilo tvrdě na zem. Osobně bych hodnotil jen o málo líp. Nemyslím, že by film byl tak průměrný, ale to číslo je spíš odraz určitého zklamání, které mě moc mrzí.
Bel:Tady nejde o to,že film není presne podle knihy-to se neda udelat-treba u FOTR-u a TTT my zmneny vubec nevadili.Spíš jde o to,že když neco zmnenil mnel upravit i zbytek dane veci,aby se v tom divak mohl orientovat:Proč je Eowyn stastna,když ji Aragorn odmítl,proč se smneje Faramir,když mu zemrel otec,proč zešílel Denethor,proč se ta "koule "rozsvítila a nemoh se od ní Pipin odtrhnout,jakto,že Frodo a Bilbo mohou jít s Elfi za more,proč tam jde taky Gandalf,co to je za bílí strom v Minas Tirith,dokdy bude Saruman zavrenej ve veži,jakto že Arwen žije,když zemrela?To je jenom část otazek,ktere nebyli zodpovedaný,nebo jenom moooc okrajove,proto jsem mu taky ja dal hodnocení 6 a ne kvuly zmnenam!
to BEL - nikdo se nemůže od knihy oprostit! je to o tom že někteří nad tím jen mávnou rukou a jiným to vadí víc! Třeba vidí i jiné možnosti zpracování a ne jen podle knihy. Věrohodnější vůči Fantasy i Tolkienovi, ale bez ztráty struktur filmu. A proto to kritizují víc než jiní.
HODNOCENÍ - ty 4 podkategorie dohromady nejsou to samé co celkové hodnocení. Je to jen část z toho. Myslím že je v pořádku když celkové hodnocení poté ujede...
to Vandor - mě už to taky s... ! Nikdo tady nekomentuje každou dějovou odchylku )i když některé ano! Komentujeme !způsob! zpracování a porovnáváme ho s tím jak to bylo v knize! Ale ne tak že jak to bylo v knize je jedině správně
Vincent: ano, ona to napsala... ale z recenze přímo čiší, že to tak nevidí... tedy chce sama věřit tomu, že se dokázala od knihy oprostit, ale podle mne tomu tak není... třeba se pletu.
Každý může mít kritičtější názor, ale vadí mi hodnocení 5/10 (tedy velmi průměrný film), které je naprosto jasně způsobeno JEN A POUZE tím, že film není přesně jako kniha. Protože v ostatních kategoriích jej hodnotila známkou 8-9. Pravda... možná jsem měl "celkové hodnocení" počítat automaticky z těch dílčích a na zpracování změn oproti knize dát menší váhu, protože skutešně v hodnocení FILMU menší váhu má...
Prosím, uvědomte si, že film je psán na motivy knihy..to jest, není přesný přepisem knihy...řečeno filmovou terminologií. Pokud by byl přesný přepisem knihy, pochybuji, že na druhý díl, který by začínal někde po Elrondově radě...by sotva někdo přišel. PJ vzal z knihy dějovou linii...tak to tak proboha berte. Pán Prstenů není BIBLE...tak se nekřižujte, když někdo šlápně na kuří oko vám, zarputilým fanatikům knihy.
to BEL - ale vždyť je tam jasně psáno, že se je vědoma o rozdílech film-kniha! Ty tomu nevěříš? Proč prostě nemůže být vůči tomu filmu náročnější než většina lidí na tomhle webu?
Taky názor :-) Jsi bohužel z těch, co stále nechápou, že je to film a ne kniha...
A ten "ocházející" Denethor je bohužel špatný vtip překladatelky, která to nejspíš nevidala a doplnila tam text z knihy. "So pass Denethor" by se klidně dalo přeložit "Tak končí Denethor" a to už takový černý humor rozhodně není...
Elwen ty jsi čarodějka! To s čím se já tady pachtím jsi převedla do ÚŽASNÉ recenze! Ty jsi jak bílý jezdec objevší se za velké tmy :-) ! Velice správně jsi vyjádřila svůj smutek nad odklonem od ducha knihy! Nechceš jít na film ještě jednou :-)? Vzal bych sebou flašku rumu! P.S. Aragorn snad vůbec nechtěl převzít vládu nad Gondorem, dlouho se tomu bránil... ! ale jinak posílám pusinku VINCENT
Diskuze etenáou na tichto stránkách není provozovatelem serveru nijak moderována a upravována. Provozovatel nemá vliv na obsah jednotlivých poíspevku a nenese za ni zodpovidnost. Vyhrazuje si však právo kterýkoliv poíspivek smazat, pokud bude odporovat normám slušného chování.
27.1. 2009 Pokud o tom náhodou ještě nevíte, tak 28. května bude v Praze zahrána Symfonie Pán prstenů! Detaily najdete a lístky můžete objednávat ZDE 9.4. 2008 Na adrese www.lotrcon.cz najdete pozvánku na letošní LOTRcon ve dnech 27.6 - 29.6 2008, pásma na téma nejen Pán prstenů jako součásti Festivalu Fantazize. 5.3. 2007 Máte radi fantasy a sci-fi? Baví Vás história Slovanov? Ste blázni do mangy a anime? Alebo si chcete len prísť vyskúšať DDR či Sing Star ? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali pozitívne, potom niet lepšej voľby ako navštíviť Slavcon 2007. Pestrý trojdňový program len za 200 Sk v predpredaji a za 250 Sk na mieste. Pre bližsie informácie navštívte stránku www.slavcon.arda.sk, kde sa môžete priamo zaregistrovať. (akci pořádá Spoločenstvo Tolkiena, kon 15.11. 2005 Dne 17.11.2005 od 14h se v sále HAMU uskuteční koncert Pražského Filmového Orchestru (viz. malá recenze). I tentokrát je krom hudby J. Williamse připravena The Lord of the Rings Trilogy Howarda Shorea. Více informací na stránkách PFO 10.1. 2005 Palace Cinemas Slovanský dům mají na programu maraton všech rozšířených verzí Pána prstenů. Bohužel startuje o půlnoci z 18. na 19. ledna (úterý na středu), což při dvanácti hodinách filmu není dvakrát ideální čas. Tohle rozhodně není poslední příležitost, takže se nemusíte snažit zlikvidovat v takto nelidský termín a v klidu můžete počkat. A nebo zajít jen na rozšířený Návrat krále...